הדברים הקטנים שאסור לשכוח כשמתכננים בית Toggle

הדברים הקטנים שאסור לשכוח כשמתכננים בית

רשימת הדברים הקטנים והחשובים שאסור לשכוח כשמתכננים בית:

כבר ישבתם שעות על תכנון הבית. הזזתם את המטבח מפה לשם. עשיתם ארבעה חדרים, ואז שלושה ובסוף החלטתם על חמישה. סוף סוף התכניות מוכנות. אז למה אתם לא ישנים טוב בלילה?? נשמע מוכר? כולנו מפחדים לעשות טעויות ובעיקר טעויות שלא נוכל לתקן אחר כך.

לכן, הכנתי לכם הפעם רשימה של 8 דברים קטנים, שמרוב שהם קטנים, אנחנו לא שמים לב אליהם עד שהם חסרים לנו- ואז הם נהיים גדולים:

  1. מטאטא, מגב, דלי. אז ראשית, ניתן להפריד בין הדלי והמגב לבין המטאטא. נכון שהם נכנסים תחת אותה קטגוריה אך הם לא בהכרח משמשים אותנו באותה תדירות ובאותם מצבים ולכן, פונקציונלית, נכון לפעמים להפריד ביניהם. המטאטא, בד"כ ישמש אותנו כמה פעמים ביום באזור המטבח ולכן כדאי שיהיה ממוקם קרוב לאזור זה. אם יש שתי קומות כדאי שיהיה מקום למטאטא בכל קומה.
  2. פח במטבח. מכירים את זה שהפח כל הזמן תקוע בין הרגליים? תכננו לו מקום מראש! כדאי גם לקחת בחשבון שאנחנו נמצאים בעידן של מחזור ולא רחוק היום בו נידרש גם במדינתנו הקטנה להפריד את הזבל. צריך לקחת את זה בחשבון בתכנון מקום הזבל. תתפלאו כמה מקום תופס הזבל שלנו בחיינו (תרתי משמע).
  3. שקע בארון כיור. אם יש לכם מדיח או טוחן אשפה ודאי כבר תכננתם שקע בארון כיור- דלגו לסעיף הבא. אך אם לא- אנא שלמו על נקודת חשמל נוספת. למה? ככה! אולי יום אחד תרצו מטהר מים, טוחן אשפה, מדיח כלים או מכשיר שעוד לא המציאו (גם על הסמארטפון עוד לא שמעתם לפני חמש שנים). להביא שקע לארון כיור בלי לכער את המטבח או לשבור אותו זה כמעט בלתי אפשר לכן עדיף להתכונן לכך מראש.
  4. שקע לשואב אבק. תכננו שקע נמוך (בגובה 30-60 ס"מ מהרצפה) באזור המסדרון במקום שנגיש למדרגות ולמסדרון. כך תוכלו להגיע עם השואב לכל מקום.
  5. תאורת חרום. תכננו נקודה לתאורת חרום ליד ארון החשמל ובאזורים נוספים בהם אנשים עשויים להתקע במקרה של הפסקת חשמל. ניתן להכין שקע בקיר קרוב לתקרה אליו תחובר מנורת החרום באופן הקבוע. ניתן גם להזמין תאורות שקועות בתקרה עם מנגנון חרום כך שביום יום הן מתפקדות כמנורה רגילה ורק במקרה של הפסקת חשמל הן הופכות למנורות חרום. (יש לידע את החשמלאי על כך מראש כיוון שזה דורש חיווט נפרד). כל חורף אני מקבלת מיילים מלקוחות שמודים לי על התאורה הזו.
  6. מקום לתלית מגבות באמבטיה. השקיעו מחשבה בזמן התכנון למגבות הרטובות שלכם. בחנו את ההרגלים שלכם: האם יש לכם חלוק או מגבת, כמה מגבות יש בדרך כלל וכן הלאה. הקדישו להם מקום! זה קצת קשה במהלך התכנון כשאנחנו נלחמים על כל סנטימטר אך קשה יותר אחר כך כשאין איפה להניח את המגבת!
  7. שעון שבת. נכנסתם לבית, המולה, בלאגן, איכשהו הגעתם לשבת. הבית נקי, רואים קצת את הרצפה, מתחילים לנשום לרווחה ואז ניגשים לסדר את שעון השבת. אופס- אין לנו מושג מה קורה פה. בדרך כלל אנחנו בונים על החשמלאי שדאג לזה. לכל משפחה הרגלים שונים. יש כאלה שאוהבים אור בשרותים יש כאלה שלא. יש כאלה שאוהבים לנשנש ורוצים אור במטבח כל הלילה ויש כאלה שאוהבים חושך מוחלט. נכון שאפשר להוסיף ולהוריד מעגלים מהשעון בכל רגע נתון, אך אם יש כמה מנורות באותו מעגל חשמלי לא ניתן לחבר רק חלק. לכן, הקדישו מחשבה כבר בזמן התכנון מה יכבה עם שעון השבת ומה לא. כך החשמלאי יוכל לבנות את המעגלים בהתאם. שיקלו לעשות יותר משעון שבת אחד. למשל: אחד לתאורת חוץ, אחד לקומה ראשונה ואחד לקומה השניה. לכל אחד מהם יש שעות שונות. גם אם אתם לא מתקינים היום בלוח את כל השעונים בקשו שהלוח יהיה גדול יותר מהצרכים שלכם היום כדי שיהיה מקום להוסיף בעתיד. וטיפ נוסף בענין זה: ודאו עם החשמלאי שכל השקעים מנותקים משעון השבת. איזה באסה לקום בבוקר ולגלות שהסיר של הצ'ולנט נכבה…
  8. מזוודות. מה? כן מזוודות! יש לנו חפצים שונים בבית שאנחנו צריכים שיהיו קרובים אלינו. דוגמאות: מזודה של שבת, כסאות מתקפלים לאורחים, ארגזי כתר גדולים. הם לא מתאימים לאחסון במחסן אבל גם לא נכנסים בארון. מה עושים? השתדלו לתכנן ארון אחד בבית שהוא עמוק יותר מהרגיל, כ-70 ס"מ עומק. לא חייב להיות כל הארון, אפילו רק חלק. כך נוכל לאחסן דברים בעומק חריג בתוך הארונות.
  9. תכננו את הבלתי צפוי! העולם משתנה מהר. הכנות שעשינו למחשבים לפני חמש שנים נהיו לא רלונטיות היום. גם המשפחה משתנה. מי יודע מה יהיה מחר? לא ניתן לתכנן מה שאנחנו לא יודעים אבל אפשרו גמישות בבית. למשל- דאגו שיש שקע בכל אזור גם אם היום אתם לא יודעים למה. תכננו יחידות מטבח מגוונות, גם מגירות וגם דלתות. תכננו אזורי אחסון בגדלים שונים.

ולא לשכוח "כל עוד הנר דולק אפשר לתקן" (ר' ישראל סלנטר). גיליתם טעות, אולי זה לא מה שהתכוונתם, אבל תמיד יש פתרון! שלוה, ידע, ויצירתיות יובילו אתכם אליו.

להתראות בטיפ הבא

דרורית

מעצבת בתים שאנשים אוהבים לחיות בהם

 

 

050-8252641 derorit@derorit.co.il
לעיצוב הבית שלכם התקשרו 050-8252641 Start designing your home 1-917-383-1689 derorit@derorit.co.il

ShutDown